Maszyny wytrzymałościowe dla biomateriałów i medycyny
Z myślą o naszym zdrowiu oraz z dewizą poprawiania jakości, powstała seria maszyn przystosowanych do testów produktów medycznych i biomateriałów. Dedykowane uchwyty do wszystkich norm powodują że nie bez znaczenia w nazwie pojawia się uniwersalna maszyna wytrzymałościowa. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
Próba zginania igły zgodnie z DIN EN ISO9626.
Norma ISO 9626 dotyczy rurek igłowych ze stali nierdzewnej, przeznaczonych do produkcji igieł podskórnych oraz innych wyrobów medycznych przeznaczonych do użytku przez ludzi. Zawiera wymagania i metody badań, dla materiałów przeznaczonych na igły lub jako komponenty stosowane w urządzeniach medycznych. Określa wymiary i właściwości mechaniczne rurek stalowych o rozmiarach od 3,4mm do 0,18mm.
Wydawać by się mogło, że o igłach wiemy już wszystko. Nic bardziej mylnego. Ważnym aspektem jest pomiar odporności mechanicznej, pomiędzy metalową a plastikową częścią igły. Nikt z nas nie chciałby aby po zastrzyku część igły została w pacjencie po zastrzyku.
Można uznać że temat igieł mamy omówiony. Pozostaje nam drugi koniec zestawu. Strzykawka, która jest jej nieodłącznym elementem. Aby była szczelna, wyposażona jest w uszczelkę, która musi być na tyle szczelna, aby wtłaczać substancje w nasze ciało oraz jednocześnie nie może stwarzać zbytniego oporu. Opis testu definiuje norma ISO7886-1 a do testu dedykowany jest nasz uchwyt.
Z lekami należy uważać, a szczególnie przy ich otwieraniu. Czasami lek który miał nam pomóc, przez przypadek nas skaleczył. Na szczęście mamy uchwyt do badania zgodnie z normą ISO9187-1. Określa ona materiały, wymiary, pojemności, parametry użytkowe i wymagania dotyczące pakowania dla trzech form szklanych ampułek (formy B, C i D) dla produktów farmaceutycznych do wstrzykiwań.
ISO 9187-1: 2010 ma zastosowanie do ampułek z pierścieniem zrywnym.
Możliwe, że przyjdzie taki moment kiedy na własnej skórze będziemy testować zgodnie z normą ISO 22112. Zanim to jednak nastąpi, na szczęście Galdabini zrobi to za nas. Norma bowiem określa klasyfikację, wymagania i metody badań sztucznych zębów - ceramicznych i polimerowych, które są produkowane przemysłowo do użytku w protezach dentystycznych.